« Zpět do kalendáře

Výstava Silvia Girmalová "TI DRUZÍ"

Festival Dny slovenské kultury 2019 představí fotografický projekt studentky VŠVU v Bratislavě. Ten je výsledkem dvouletého výzkumu dětí a mládeže v reedukačních centrech a zaměřuje se na jejich každodennost v těžkém období života. 

Vernisáž se bude konat dne 19.2. 2019 od 17:00 hod 

 

"Ti druzí"

Série Ti druzí se zaměřuje na problematiku dětí a mládeže, kteří podstoupili nebo podstupují reedukační proces ve specializovaných zařízeních. Nahlíží do prostředí institucí, které zastávají úlohy rodiny a poskytují mladým lidem výchovu, vzdělávání a sociální pomoc. Zobrazuje každodennost, prostředí a interakce v sociálním dokumentu. Vychází ze zkušeností získaných prací s těmito lidmi v těžkém životním období.
Tato práce je výsledkem dvouletého výzkumu, ve kterém jsem se zaměřila na děti z výchovných center.

Převýchovné centrum zajišťuje komplexní odbornou péči, převýchovu a vzdělávání dětí a mládeže s poruchami chování, asociálním vývinem a trestnou činností, u kterých byly zjištěny také nedostatky v sociální přizpůsobivosti, v osobnostních vlastnostech a charakterovém vývinu, že jejich výchova a vzdělávání v jiných zařízeních nebo v rodinném prostředí by nevedla k nápravě.

Převýchovné centrum je jakýsi mikrosvět, kde jsou pravidla postavena jinak, kde jsou požadavky kladené zcela odlišně než v reálném světě.

Motivem, proč se věnuji problematice sociálního dokumentu v takové podobě, je poukazování na komunity lidí, se kterými se běžně nesetkáme. Jsou ve větší či menší míře uzavřené před okolním světem. Žijí ve světě svých vlastních pravidel a režimů. Podle mého názoru je důležité se těmto tématům věnovat, protože mezi námi tyto skupiny dětí jsou a vždy byly. Je zásadní, aby se těmto dětem věnovala speciální pozornost ve smyslu jejich převýchovy, či resocializace a je také podstatné, aby se na poli sociální dokumentární fotografie autoři zabývali i těmito tématy, protože jsou součástí života. Angažovanost fotografů, kteří se věnují sociálnímu dokumentu, má především společenský význam. Jejich úkolem je prostřednictvím obrazové zprávy informovat o stavu společnosti a světa. Tyto dokumentární práce mohou být nápomocné při odhalování špatných životních podmínek dětí v ústavech i v jejich domácím prostředí. Je podstatné, aby se tato témata neodsouvala na okraj společenského vědomí.

Datum a čas konání: 
19.02.2019 - 16.03.2019
Zobrazit všechny termíny
Místo konání (výběr z číselníku): 
Galerie Nahoře
Senovážné nám. 248/2, České Budějovice
Pořadatel: 
Statutární město České Budějovice
Mapa:
48.972549
Mapa:
14.479007
Mapa:
17
Mapa se načítá...
Zavřít
Mapa se načítá...